Dlaczego powszechnie uważa się, że testery w perfumeriach pachną ładniej i są trwalsze niż produkty przeznaczone do sprzedaży?

Za przetwarzanie zapachów, które trafiają do naszego nosa odpowiada system limbiczny, który niestety nie działa w sposób racjonalny czy logiczny. Odpowiada on m.in. za kierowanie systemem hormonalnym, kontrolę stresu, obronę immunologiczną oraz seksualność - to tu powstają uczucia, dlatego jeśli już na starcie jesteśmy przekonani, że testery są lepsze od produktów gotowych do sprzedaży i producenci specjalnie robią je właśnie takimi to nasz organizm podczas wąchania testera nam to potwierdzi.

W dodatku często osoby zapytane o powód wyboru swojego ulubionego zapachu nie potrafią udzielić konkretnej odpowiedzi. Nie umiemy powiedzieć dlaczego coś nam się podoba lub nie, po prostu to czujemy. Dzieje się tak ponieważ na odczuwanie zapachu mają wpływ osobiste wspomnienia, przeżycia i doświadczenia, np. niemowlęta wąchają rzecz o nieprzyjemnej woni równie chętnie jak coś słodkiego. Dopiero później uczymy się co pachnie „ładnie”, a co „wstrętnie”. Szacuje się, że na rynku jest obecnie około 700 różnorodnych perfum, właśnie ze względu na nasze różnorodne oczekiwania względem zapachu.

Jeżeli informacja, że testery nie mogą się różnić od sprzedawanych produktów chociażby ze względów technologicznych, produkcyjnych, marketingowych i że tester stałby się wtedy innym zapachem jest dla nas niewystarczająca, wystarczy przeprowadzić proste doświadczenie.
Doświadczenie:

Na kilka pasków zapachowych psikamy losowo tester oraz produkt do sprzedaży tego samego zapachu. A najlepiej prosimy kogoś, aby zrobił to za nas, tak abyśmy nie wiedzieli, które blotterki są spryskane danym zapachem. Jeżeli po przewąchaniu kolejnych pasków nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać, które zapachy pochodzą z testera, a które z gotowego produktu to mamy dowód, że w testerach jest ten sam zapach co w oryginalnych perfumach.Testery Refan na Polskę są rozlewane z oryginalnych produktów dostarczonych przez producenta. Rozlane są one do buteleczek, zaciśnięte oryginalnie na zakładzie produkcyjnym i na stoisku nie ma możliwości dolania ani rozlania innego zapachu. Po zużyciu danego testera trafia on do kosza a w jego miejsce włożona jest nowa buteleczka. Klient testując zapachy z testerów ma gwarancję pochodzenia zapachu prosto od producenta.