Czy tylko ilość użytych olejków ma wpływ na jakość perfum?

Na jakość perfum wpływa wiele czynników - ilość użytych olejków jest istotna, ale nie najważniejsza. Według perfumiarzy najważniejsza jest za to jakość użytych kompozycji zapachowych oraz odpowiednio dobrana baza perfum czyli spirytus.

Często dzieje się tak, że kompozycja zapachowa składa się jedynie z kilku składników i wtedy dany aromat jest bez wyrazu, jednak kiedy użyjemy przynajmniej kilkunastu składników to nasz zapach może uzyskać głębie, stać się tajemniczy i bardziej intrygujący. Jednak bez wyselekcjonowanych składników najwyższej jakości, perfumy nawet z setką użytych olejków będą jedynie zwykłą mieszaniną aromatów. Przecież w zależności od chociażby nasłonecznienia, ilości deszczu czy rodzaju nawożenia i pielęgnacji, w jednym roku kwiaty pachną niezwykle intensywnie, a w kolejnym są ledwie wyczuwalne. Dlatego jakość składników w kompozycji ma niebagatelne znaczenie i można to porównać do gotowania – tutaj też wybór składników potrzebnych do przyrządzenia dobrej potrawy jest kluczowy.

Na początku nie bez powodu spirytus został wymieniony jako czynnik wpływający na jakość perfum, przecież w perfumach jest go najwięcej. Źle dobrany spirytus, np. słabo filtrowany może być przyczyną odurzającej woni perfum lub spowodować, że zapach będzie krótko utrzymywał się na skórze.

Eau de Parfum, potocznie nazwane perfumami, to zapachy, w których jest 8-15% kompozycji zapachowych. Istotna staje się tutaj ilość kompozycji jaką producent zastosuje w swoim zapachu – ogólna zasada wygląda tak: zapachy lekkie powinny mieć ich jak najwięcej, a ciężkie mogą mieć ich mniej. Jednak i tutaj pojawiają się pewne problemy w ustaleniu właściwego składu perfum. Każda kompozycja ma swoje optimum, przy którym pachnie najintensywniej i najdłużej utrzymuje się na skórze, a po przekroczeniu tej wartości równowaga perfum może być znacznie zachwiana, np. użycie zbyt dużej ilości kompozycji zapachowych wcale nie gwarantuje zwiększenia trwałości zapachu, ale za to może spowodować, że stanie się on oleisty, zbyt ciężki, a nawet będzie zostawiał plamy na ubraniach.

Połączenie wody, wyselekcjonowanych kompozycji zapachowych i odpowiedniego spirytusu po wymieszaniu ze sobą musi leżakować jak wino około 3 miesięcy zanim osiągnie pełną głębie aromatu. Dobrze skomponowane perfumy mają klarowny zapach i nie ma w nich tzw. uderzenia alkoholowego.

Logo Refan

Producent marki Refan dba nie tylko o wysokogatunkowe kompozycje zapachowe, które sprowadza z Francji, ale również w swoim zakładzie produkcyjnym wprowadził najwyższe standardy jakości i kontroli, aby powstałe tam elementy składowe perfum był unikalne w swoim rodzaju i klasie.